- Към управлението трябва да има отговорни комисии за координиране и корекция на несъответствия между различни специалности – нещо като арбитражни органи, чиито членове не получават възнаграждение. Техните решения трябва да са задължителни за системата, да се приемат с квалифицирано мнозинство. Съставът им трябва да е посочен от дружествата-експерти (но не от председателите им), с участие на професионалните организации, лекари, сестри, застрахователи, пациентски организации, вероизповедания, икономисти. Мандатът им трябва да е до 5 години и годишно да се подменят 20% от членовете.
- Изрично да се забрани със смяната на властта да се сменя ръководството на съответната болница. Изборните длъжности трябва да са защитени от мандат. Мандат от 3 години e несериозен, той ограничава директорите да управляват и развиват медицинската дейност. Оптималният срок е 5 години (трябва да има достатъчно данни за закононарушение, за да бъде мандатът предварително прекратен).
- Освобождаване от ръководните постове от лицата в пенсионна възраст, което ще улесни растежа на кадрите – като няма значение дали е обществен или частен сектор, принципите важат за всички.
- Акредитацията на здравните заведения не изпълни ролята и предназначението си и се очерта като прахосваща средства дейност и носеща ползи предимно на акредитационния апарат. Целесъобразно е да се измени основно подходът за акредитация. МЗ следва да разработи принципи, система и нормативна база за оценка на съответствието (а не акредитация) на всички здравни заведения с техните функции, място и роля в здравеопазната система. Така ще се изгради вертикална и хоризонтална типизация и субординация и ще се създадат условия за окрупняване и ускоряване на реформата и в болничния сектор.
Към 2017 г. лекарите над 65-годишна възраст у нас са били 3555 (12.3%) срещу 2356 млади лекари до 35 години (8.2%). 70% от медиците у нас са над 50-годишна възраст, 25% от лекарите са работещи пенсионери. Чака ни тежка криза за лекари след 8 години. (Д-р Юлиан Йорданов, 2017 г.).
В момента у нас работят около 25 000 медицински сестри, а на системата са нужни още 30 000. Акушерките са около 4000, а са необходими още толкова.
Средната възраст на медицинските сестри е 53 години, а на акушерките – 51 години.